Kategorie

Najczęściej kupowane

Promocje

Jak prawidłowo korzystać z tablicy suchościeralnej

Tradycyjne tablice kredowe powoli wychodzą z użycia w polskich szkołach, a ich miejsce zastępują tablice cyfrowe lub suchościeralne. Te ostanie, ze względu na swoją praktyczność i niską cenę są szczególnie popularne. Możemy spotkać je nie tylko w publicznych placówkach edukacyjnych, ale coraz częściej także w salach konferencyjnych lub szkołach językowych. W niniejszym tekście chcielibyśmy poruszyć kilka zagadnień, związanych z tym, jak prawidłowo korzystać z takich tablic.

Czym pisać – wybierz odpowiednie akcesoria

Do pisania po tablicy suchościeralnej powinniśmy używać wyłącznie przeznaczonych do tego celów markerów. Specjalny tusz użyty do ich produkcji jest bezzapachowy i co najważniejsze nie pozostawia trwałych śladów na powierzchni tablicy. W każdym z większych sklepów papierniczych znajdziemy bez większych problemów te specjalne pisaki w wielu kolorach. Bardzo często do nowej tablicy dołączony jest już zestaw markerów.

Szybkoschnące pisaki, których tusz stworzony jest na bazie alkoholu, nadają się także pisania po folii lub szkle. Robiąc zakupy, zwróćmy również uwagę na to, by końcówka nie była za gruba. W takim przypadku litery będą się zlewać, a jednocześnie ich zmazanie będzie o wiele trudniejsze.

Jak czyścić tablicę suchościeralną

Do czyszczenia tablicy suchościeralnej używajmy wyłącznie czystej gąbki lub ściereczki. Najlepsze będą te wykonane z mikrofibry. Czynność tą możemy wykonywać na sucho lub mokro, zgodnie z zaleceniami w instrukcji. Zawsze jednak powinniśmy odczekać chwilę, aby naniesiony tusz wysechł i nie rozmazał się po powierzchni.

Pamiętajmy, że w zależności od użytych do produkcji materiałów, poszczególne tablice mogą się różnić, dlatego starajmy się ścierać je stosunkowo regularnie. Dzięki temu unikniemy brzydko wyglądających smug i plam z rozmazanego atramentu. Jeśli tusz nie daje się usunąć z powierzchni, sięgnijmy po specjalistyczne płyny do konserwacji tablic suchościeralnych.  

Jak konserwować?

Powierzchnia tablic suchościeralnych przeważnie wykonana jest z hartowanego szkła. W wyniku wielokrotnego ścierania naniesionych na powierzchnię markerem treści, powłoka ochronna może ulec uszkodzeniu. Wtedy to dojść może do nieestetycznie wyglądającego, jasnego przebarwienia. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy w powłokę wnikną cząsteczki atramentu. Osłabienie warstwy ochronnej spowodowane jest najczęściej nieodpowiednim doborem środków do pielęgnacji powierzchni. Zawsze wybierajmy tylko preparaty polecane przez producenta.

Kupując tablicę suchościeralną, nie decydujmy się na wybór najtańszego modelu. Te zazwyczaj nabiorą licznych śladów użycia po kilku tygodniach i nawet wyczerpujące zabiegi konserwujące, nie przywrócą im pierwotnego stanu.

Tablica suchościeralna to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno podczas konferencji, jak i zespołowej burzy mózgów. Zadbana tablica będzie nam służyć przez lata, a często ścierana powierzchnia pozostanie biała i pozbawiona smug.